بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد روئین سطح طبرستان کاملا محفوظ می باشد

تبیین عوامل موثر بر موفقیت یا عدم موفقیت قرارداد های عمرانی در پروژه EPC

تبیین عوامل موثر بر موفقیت یا عدم موفقیت قرارداد های عمرانی در پروژه EPC
چکیده این مطلب : انتشار : 1399/10/05 0 نظر

اصولا کارفرمان تمایل دارند هیچگونه ریسکی متحمل نشوند و این مسئله نیز یکی از دلایل اقبال کارفرمایان به EPC است.بنابراین EPC یکی از بهترین روش ها برای نیل به این منظور که مسئولیت کارفرما را کاهش دهد.

EPC بر اساس یک تعریف کلی شامل سه بخش عمده طراحی و مهندسی (engineering)، تامین کالا (procurement)و ساخت (construction) میباشد. در واقع پروسه اداره کردن ، تحویل به موقع و هزینه پیش بینی شده میباشد. از ویژگی های عمده اجرای پروژه ها به روش EPC کاهش زمان کلی اجرا و افزایش سود پروژه های عمرانی و زیربنایی آن اختصاص دارد و یکی از عوامل رشد و توسعه اقتصادی هر جامعه موفقیت در اجرای پروژه های عمرانی آن محسوب میگردد. موفقیت یک پروژه از بزرگترین و مهمترین اهداف و دغدغه های مدیران و کلیه افراد درگیر در یک پروژه میباشد که به نوعی وحدت بخش تلاش و کوشش تمام اعضای تیم پروژه است. بررسی عوامل موفقیت و یا عدم موفقیت در یک پروژه در پروژه های عمرانی به دلیل ماهیت پویا و متغیر صنعت ساخت در مراحل مختلف اجرای پروژه از حساسیت بیشتری برخوردار است. لذا بررسی مزایا و معایب قراردادهای عمرانی و انطباق آن با شرایط پروژه قبل از گزینش آن ، اهمیت ویژه ای دارد. تاثیر مستقیم نوع قرارداد بر میزان موفقیت و یا شکست هر پروژه امری واضح است که با مطالعه و تحقیق مناسب قبل از عقد قرارداد میتوان از تاثیر مثبت آن بهره برد.

 

هدف از ساخت و بهره برداری از یک پروژه عمرانی به کارگیری بهینه و اقتصادی منابع قابل دسترس است به طوری که در یک بازه زمانی معین، در محدوده قیمت از پیش تعیین شده و با کیفیت مطلوب اجرا گردند. در حقیقت رعایت زمان بندی، عدول نکردن از بودجه اختصاص یافته و رعایت استاندارد های کیفی کارفرما سه اصل 

 اساسی برای موفقیت یک پروژه عمرانی بوده است. برای موفقیت تنها توانایی علمی برجسته کافی نیست بلکه میبایست در ددیگر جنبه های کاری نظیر قوانین قراردادها، مدیریت ارتباطات، نحوه برخورد با مشکلات و اولویت گذاری اهداف ، وظایف و مسئولیت ها نیز توانمند باشد. بهره وری یکی از کلیدی ترین عوامل موفقیت در این زمینه به حساب می اید و بالتبع از آنجا که تامین و تدارکات به موقع ملزومات اجرایی از جمله موارد کاهش زمان اجرا می باشد از این رو بسیار حائز اهمیت میباشد. استفاده بهینه از منابع ، محتاج مدیریت اصولی بر آنها توسط روش های محتلف مانند کاهش هزینه ها میباشد. عدم نگرش سیستماتیک و نظام مند به کاهش هزینه ها، رویکرد مقطعی به ان و اجرای برنامه های کاهش هزینه، بدون بررسی اثر بخشی آنف در بیشتر مواقع باعث تحمیل هزینه ها بیشتر از نقاط و مناطق دیگر به سیستم میشود. اگر کاهش هزینه ها با نگاهس حامع، کلان و استراتژیک، صورت نگیرد و صرفا و صرفا در مواقع بحرانی به عنوان یک اقدام مقطعی و فوری انجام شود، شاید بطور مقطعی مشکل را حل کند ولی در دراز مدت مشکلات بیشتری را به وجود می آورد . برای طراحی و اجرای یک استراتژی موفق کاهش هزینه ، باید نحوه عملکرد در فرآیندهای محتلف بررسی قرار گیرد تا فرصتهای بهبودی که وجود دارند شناسایی شده و برای بهره جستن از آنها، طرح های بهینه سازی زیر فرآیندها و فعالیت ها در دستور کار قرار گیرد. عملکرد هر پروزه EPC را کیتوان از سه دیدگاه اصلی مورد بررسی قرار داد: زمان بندی، هزینه، کیفیت. با این حال  به خاطر ماهیت مبهم کیفیت ، به سختی میتوان آن را تعریف و اندازه گیری نمود. در نتیجه دو مولفه زمان و هزینه پروژه برای ارزیابی عملکرد پروژه های ساخت و ساز گره خورده اند. هزینه و زمان پروژه برای تیم مدیریت در تمام زمان ها اهمیت دارد. در پروژه های ساخت و ساز که در معرض خطرات متعددی قرار دارند. هزینه و تاخیر نشان دهنده تهدید برای موفقیت پروژه هستند. 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0